مطالب-گردشگری

جاذبه های سوادکوه

جاذبه های سوادکوه

یکی از شهرستان های زیبای مازندران، در البرز مرکزی و در همسایگی استان سمنان می باشد که بین دو منطقه خشک و مرطوب و جنگل و کوهستان وجود دارد. همین امر اب و هوای بی نظیری را در سوادکوه به وجود آورده است. اکنون به معرفی برخی از جاذبه های این منطقه ی شمالی بپردازیم: 


دریاچه لفور

دریاچه ای در میان شهرستان سوادکوه و استان مازندران و در دهستان لفور که طبیعت بکر، اب و هوایی معتدل و پوشش گیاهی انبوهی دارد. این دریاچه اب آشامیدنی مردم روستاهای شهر هایی همچون  بابل، بابلسر، قائمشهر، جویبار، امیرکلا، خزر شهر و فریدون کنار را تامین می نماید. در نزدیکی این دریاچه جنگل توسکا وجود دارد. 


جنگل لفور 

در مرکز دهستان لفورو شارقلت، ناحیه‌ای جنگلی وجود دارد که امتداد آن در کنار سد، دارای زمین های حاصل خیز می باشد. در این منطقه روستاهایی همچون روستای بورخانی، گشنیان، نفت چال، چاکسر، اسبوکلا، گالش کلا، میرار کلا، غوزک رودبار و ... وجود دارند. 


جنگل راش 

جنگلی انبوه از درختان کمیاب راش که دارای آبشار زیبایی می باشد و در ارتفاعات زیادی واقع شده است. آب و هوای این منطقه کوهستانی است و تماشای آن در پاییز، منظره های رنگی و زیبایی را ایجاد می نماید. این جنگل در روستای سنگده و در ۵۰ کیلومتری شیرگاه واقع شده است. 


آبشار گزو 

آبشاری در آلاشت، با ارتفاع ۴۸ متری که در جنگلی لفور و در کنار امامزاده ی منطقه قرار دارد. دو آبشار در ارتفاعات حدود ۵ متری و در فاصله ی ۴۳ متری از یک دیگر این آبشار را تشکیل می دهند. فصل های بهار، تیر، مهر و آبان بهترین زمان سفر به این منطقه ی جنگلی است.


غار زنگیان‌ 

غازی میان روستاهای آلاشت و زنگیان که برای رسیدن به آن باید از دو مسیر زیبا همراه با سازه های آهکی عبور نمود. 


روستای آلاشت

 وجود عقاب‌ های فراوان در کوه‌های بلند، باعث شده تا مردم محلی آن را آشیانه عقاب نام گذاری کنند. بارش های سالانه در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی لیتر و حیات وحش حفاظت شده از جاذبه های این روستا می باشد. آلاشت در آثار ملی ثبت شده است. 

پل ورسک 


یکی از مشهورترین جاذبه های سوادکوه در روستای ورسک که در پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم بسیار موثر بوده است. پل ورسک از سال ۱۳۱۳ تا اردیبهشت ماه ۱۳۱۵ در عرض دو سال بنا شد. بعد ها، مسیری به شکل سه پل برای عبور راحت قطار احداث شد. سه خط طلا نام مسیر این سه پل است که در ارتفاعات شرق جاده تهران-شمال ساخته شده است. 


دریاچه شورمست 

دوچرخه سواری و قایق سواری و مجاورت با جنگل های انبور توسکا از جاذبه های این دریاچه است. ارتفاع این دریاچه حدود ۹۴۰ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. هم چنین می توان جانورانی نظیر مارآبی، قورباغه، انواع ماهی، ملخ و … در این دریاچه مشاهده نمود. پرداخت مبلغی معادل ده هزار تومان برای ورود به محوطه دریاچه الزامی می باشد. 


جنگل اوریم 

منطقه ای جنگلی  در دهستان راستوپی که دارای آب و هوایی بسیار معتدل و اندکی سرد می باشد. تابستان، بهترین فصل سفر به این منطقه است. پل راه آهنی با قدمت ۷۰ سال در این منطقه وجود دارد که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. جنگل آوریم در سوادکوه و فرعی بین ورسک و دوآب واقع شده است. 


ارفه کوه 

جنگلی دل نشین که در منطقه ی البرز و  ۹۰ کیلومتری ساری واقع شده است . آب و هوای بی نظیر و معتدل، قله های معروف، آبشارها، تنوع بسیار زیادی از حیواناتی مثل گراز، پلنگ، گرگ و خرس و تعداد بی شماری از جاذبه های دیدنی در این جنگل وجود دارند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می کنند.

زیبایی های تاریخی سوریه

زیبایی های تاریخی سوریه

زیبایی های تاریخی سوریه، آنگونه که قبل از جنگ بودند
سوریه کشوری با قدمت و فراز و فرود تاریخی، سرزمینی تمدن‌ساز به شمار می‌رفته است، تمدنی که هنوز هم از بناهای تاریخی مخروبه در پالمیرا و افسانه‌های قدیمی دمشق احساس می‌شود؛ با این وجود جنگِ وحشتناک زخمی عمیق بر چهره زیبای سوریه بر جا گذاشته است؛ زخمی که به این زودی‌ها هم التیامی نخواهد یافت...
مقاله‌های مرتبط:

پالمیرا آزاد شد: اولین عکس‌ها از آثار باستانی آزاد شده از دست تروریست‌های داعش
میراث جهانی کدام کشورها در معرض خطر است؟
زیباترین شهرهای فهرست میراث جهانی یونسکو

در سال ۲۰۰۹ میلادی، یعنی ۲ سال پیش از شروع جنگ در سوریه، پیتر آرون که یک عکاسِ بناهای معماری است، به سوریه سفر کرده بود تا با دوربین خود عکس‌هایی از زیبایی‌ها و جذابیت‌های بناهای تاریخی این کشور شکار کند.

زندگی در سوریه

آرون به خاطر علایق و ملاحظات سبکی و زیبایی شناختی خود دوربین را در حالت «مادون قرمز» قرار داده تا قدرت بیشتری برای بازی با نور در تصاویر داشته باشد. به این ترتیب، تیرگی آسمانِ آبی، انعکاس درخشش نور روی برگِ درختان، و بافت اشیایی مانند سنگ در تصاویر با جلوه‌ای خاص ثبت شده‌اند.

آرون در سفر خود عکس‌های تاثیرگذاری از بناهای تاریخی سوریه در پالمیرا، دمشق و حلب گرفته که زیبایی و شگفتی آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد. بناهایی که در کمال تاسف باید گفت، بیشتر آن‌ها نابود شده و از گزند جنگ جان سالم به در نبرده‌اند. همین به عکس‌های آرون حالتی نوستالژیک و حسرت‌بار بخشیده و تاثیر آن را دوچندان می‌کند.

پروژه عکاسی آرون در حکم یک مستند تاثیرگذار و درخور از تاریخ و فرهنگ سوریه عمل می‌کند و نتیجه نهایی کار در «دوسالانه معماری ونیز» نظرها را به خود جلب می‌کند. (از ۲۶ مِی ۲۰۱۸ تا ۲۵ نوامبر)

مجموعه عکس‌های آرون تحت عنوان «سوریه قبل از طوفان» در قالب ۴۰ عکس سیاه و سفید به نمایش گذاشته شده تا بازدیدکنندگان از بیِنال ونیز را در تجربه‌اش شریک کند. آرون زمانی برای سفر به سوریه ترغیب شد که کتابی درباره تاریخ این کشور خواند، پس از آن برای بیش از دو هفته به همراه یک راهنما در سوریه سفر کرد تا عکس‌های خود را قبل از آنکه دیر شود، از این سرزمین ثبت کند.

قلعه حلب

قلعه حلب، عکس از پیتر آرون

البته که در آن زمان کسی از جنگ خبر نداشت و آن را پیش‌بینی نمی‌کرد، اصلا خود پیتر هم در آن زمان به نیتِ عکاسی صرف به سوریه نرفته و به چشم یک پروژه حرفه‌ای به آن نگاه نمی‌کرد، بلکه این برای او در حکم یک «سفر» بود، سفری که علایق او به عکاسی، معماری و بناهای تاریخی، را نیز تامین می‌کرد.

با این وجود بعد از آن که جنگ شروع شد، عکس‌های آرون اهمیت ویژه‌ای پیدا کردند. بناهای زیبا و باستانی یکی یکی از بین رفتند تا عکس‌های آرون جای خالی آن‌ها را به تلخی یادآوری کند.

هرچه جنگ پیش رفت و آتش آن شعله‌ورتر شد، عکس‌ها ارزشمند‌تر شدند؛ آرون می‌گوید:

اگر می‌دانستم که چنین جنگی در می‌گیرد، قطعا بیشتر در سوریه مانده و عکس‌های بیشتری در سفر خودم ثبت می‌کردم.

بناهایی مانند قلعه شوالیه‌های صلیبی و آثاری از شهر باستانی یوگاریت در حوالی لاذقیه در عکس‌های آرون خودنمایی می‌کنند. آرون ضمن تمجید از تاریخ و قدمت سوریه از غنا و تنوعِ تاریخی-معماری این کشور می‌گوید و دمشق را با رم ایتالیا و پالمیرا را با پترای اردن مقایسه می‌کند؛ همه این گفته‌ها افسوس ویرانی سوریه را صدچندان می‌کند.

قلعه شوالیه‌ها

نمایی داخلی از قلعه شوالیه‌ها، عکس از پیتر آرون

اگرچه که این «ویرانی» ارزش کارِ عکاس و میزان توجه به آن را افزایش می‌دهد، عکس‌ها در حقیقت به شکلی کنایی توصیفی این‌چنین دارند: «روزی روزگاری سوریه؛ زمانی که هنوز جنگی نبود...»

آرون در توصیفِ مشاهدات خود از سوریه می‌گوید:

اکثر ما دیدگاه درستی از میزان غنا و پیچیدگی فرهنگ و تاریخ در سوریه نداریم، به این علتِ واضح که هرگز به آنجا نرفته‌ایم؛ اما جنبه دیگر آن است که هیچ‌کس چنین فرجام تلخی را برای سوریه پیش‌بینی نمی‌کرد تا به دنبالِ مقایسه‌ی پیش از جنگ-قبل از جنگ در این کشور باشد.

اما آنچه به عکس‌های پیتر عمق و قدرت ارزیابی می‌دهد، آن است که عکس‌های او شامل تصاویری از زندگی روزمره مردم، فعالیت‌ها و سبک زندگی‌ آن‌ها هم هست. تصاویری از خیابان‌ها، رستوران‌ها و بازارها در مجموعه او به چشم می‌خورند. در حقیقت عکس‌ها منعکس‌کننده آن هستند که مردم سوریه نیز همانند تاریخ و بناهای باستانی این کشور روزی «خوب، زیبا و خوشحال» بوده‌اند.

مسجد ابراهیم در سوریه

محوطه داخلی مسجد ابراهیم در قلعه حلب، عکس از پیتر آرون

آرون از تجربه حضور خود در سوریه به عنوان یک «خارجی» با عنوان «فوق‌العاده عالی» یاد می‌کند و می‌گوید:

مردم در سوریه به گذشته و تمدن تاریخی خود افتخار می‌کردند و حساسیت زیادی در محافظت از بناهای باستانی کشورِ خود داشتند. سوری‌ها در مورد خارجی‌ها مهمان‌نواز و البته کنجکاو بودند، آن‌ها افرادی تحصیل‌کرده و بافرهنگ به نظر می‌رسیدند.

به هر حال برای کسانی که سوریه را ندید‌ه‌اند، یک کتاب تصویری در ۸۶ صفحه منتشر شده که شامل عکس‌های پیتر آرون در این کشور است و در دسترس علاقه‌مندانی که مایل به نگاه به سوریه پیش از جنگ هستند، قرار گرفته است.
منبع:کجارو

چطوری ویزای توریستی برزیل بگیریم

چطوری ویزای توریستی برزیل بگیریم

چطوری ویزای توریستی برزیل بگیریم
برزیل بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ وسعت پس از کشورهای روسیه، کانادا، چین و آمریکا است. برزیل علاوه بر پشرفت در حوزه صنعت و فناوری اطلاعات به دلیل فوتبال، قهوه و رنگ در سطح جهان از شهرت بالایی برخوردار است و طی سال‌های گذشته به یکی از مراکز محبوب گردشگری تبدیل شده است.

طبق قانون مهاجرتی جدید شماره ۱۳.۴۴۵ مورخه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۶ و تصویب‌نامه ماره ۹.۱۹۹ از این پس ویزای توریستی و ترانزیت صادر نخواهد شد و برای اتباع خارجی علاقه‌مند به سفر کوتاه مدت به برزیل (حداکثر ۹۰ روز)، برای مقاصد گردشگری، تجارت، ترانزیت، فرهنگی و ورزشی ، شرکت در همایش‌ها، نشست‌ها و نمایشگاه‌های تجاری، فعالیت‌های داوطلبانه ، پژوهش، تبدیل ویزای تحصیل، درمان، پوشش خبری و مطبوعاتی، فعالیت‌های مشاوره‌ای، بازرسی و ذیحسابی روادید سفر صادر خواهد شد.

ویزای برزیل
نحوه درخواست ویزای برزیل

۱) برای درخواست ویزای سفر به برزیل متقاضی ابتدا باید پرسش‌نامه را تکمیل کند. (لینک دسترسی)

۲) درخواست ویزا تنها در شرایطی پذیرفته خواهد شد که کلیه مدارک مورد نیاز اسکن و از طریق پرسشنامه در تارنما بارگذاری و ثبت شده باشد.

تمامی مدارک ارائه شده به سفارت باید به یکی از زبان‌های انگلیسی، پرتغالی و یا اسپانیائی ترجمه رسمی شده باشد.
تمامی صفحات پرسشنامه باید تکمیل، پرینت و توسط متقاضی امضاء شود.

۳) پس از تکمیل و ارسال آنلاین پرسشنامه نسخه پرینت شده صفحه اول و نیز اصل مدارک اسکن شده در پرسشنامه باید توسط متقاضی ارائه شود.

در مراحل اخذ ویزا برزیل مصاحبه‌ای با مسافر انجام نمی‌شود، لذا وکیل و یا نماینده (آژانس‌های مسافرتی) شخص مسافر نیز می‌تواند با در دست داشتن مدارک زیر به سفارت مراجعه کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای برزیل

ویزای برزیل

جهت اخذ ویزای گردشگری مدارک زیر باید اسکن و از طریق پرسش‌نامه در تارنما بارگذاری و ثبت شده باشد:

اصل گذرنامه امضاء شده با حداقل شش ماه اعتبار
گذرنامه های پیشین
یک قطعه عکس رنگی جدید ۴*۳
گواهی فعالیت در ایران (اشتغال به کار به همراه لیست بیمه از محل کار، اشتغال به تحصیل و یا پروانه کسب).
رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت از برزیل (برای حداقل بیست روز بعد از تاریخ درخواست ویزا).
رزرو هتل یا دعوتنامه دارای آدرس، تلفن تماس و امضاء تائید شده محضری میزبان در برزیل.
مدارک و گواهی تمکن مالی (از قبیل صورت حساب بانکی متقاضی ، سند مالکیت و سایر مدارک مالی).
شناسنامه.
افراد زیر هجده سال که بدون والدین و یا با یکی از آنها سفر می کنند باید اجازه محضری از والدین را ارائه دهند.

جهت اخذ ویزای تجاری مدارک ذیل باید اسکن و از طریق پرسشنامه مربوطه در تارنما بارگذاری و ثبت شده باشد:

اصل گذرنامه امضاء شده با حداقل شش ماه اعتبار.
گذرنامه‌های پیشین-
یک قطعه عکس رنگی جدید ۴*۳
دعوتنامه از سوی شرکت و یا موسسه ای که متقاضی در طول اقامت خود در برزیل ملاقات خواهد کرد.
گواهی تمکن مالی از قبیل صورت حساب بانکی متقاضی و یا اقرارنامه محل کار مبنی بر حمایت مالی و تقبل هزینه های متقاضی در طول سفر توسط کارفرما.
معرفی‌نامه محل کار به همراه لیست بیمه از محل کار با ذکر سمت و هدف از مسافرت به برزیل
رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت از برزیل (برای حداقل 20 روز بعد از تاریخ درخواست روادید)
رزرو هتل در برزیل

ویزای برزیل

جهت اخذ روادید ترانزیت مدارک زیر باید اسکن و از طریق پرسشنامه در تارنما بارگذاری و ثبت شده باشد:

اصل گذرنامه امضاء شده با حداقل 6 ماه اعتبار.
گذرنامه‌های پیشین.
یک قطعه عکس رنگی جدید ۴*۳
گواهی فعالیت در ایران (اشتغال به کار به همراه لیست بیمه از محل کار، اشتغال به تحصیل و یا پروانه کسب).
رزرو بلیط هوایی رفت به برزیل.
بلیط هواپیما به مقصد نهایی.
روادید معتبر کشور مقصد.
مدارک و گواهی تمکن مالی (از قبیل صورت حساب بانکی متقاضی ، سند مالکیت و سایر مدارک مالی).
افراد زیر هجده سال که بدون والدین و یا با یکی از آنها سفر می‌کنند باید اجازه محضری از والدین را ارائه دهند.

نکته: مسافرانی که از طریق خاک برزیل قصد ادامه مسیر به مقصد نهایی خود دارند، در صورتی که از سالن ترانزیت بین المللی فرودگاه خارج نشوند، نیازمند اخذ روادید ترانزیت نیستند. شایان ذکر است در صورت استفاده از دو شرکت هواپیمایی ممکن است مسافران جهت تعویض پرواز نیازمند خروج از سالن ترانزیت فرودگاه باشند.
هزینه صدور ویزای برزیل

بهای خدمات کنسولی سفارت برزیل در تهران از تاریخ اول سپتامبر ۲۰۱۶ (برابر با یازدهم شهریور ۱۳۹۵) به دلار آمریکا دریافت می‌شود. وجوه مذکور به صورت نقد و دقیقاً معادل هزینه خدمات مورد نیاز دریافت می‌شود. برای اطلاع از هزینه خدمات کنسولی سفارت برزیل به این لینک مراجعه کنید.
مدت زمان لازم برای صدور ویزای برزیل

پروسه دریافت ویزا در سفارت برزیل حداقل هفت روز به طول می‌انجامد و این امکان وجود دارد که این مدت زمان بیشتر به طول بکشد.
سفارت برزیل در ایران

ویزای برزیل

نشانی: تهران، زعفرانیه، خیابان بهار، نبش خیابان یکتا، پلاک ۲

ساعت کاری: همه روزه به جز جمعه‌‌ها و شنبه‌ها از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ (متقاضیان می‌توانند جهت اخذ ویزا، بدون نیاز به تعیین وقت قبلی و با همراه داشتن مدارک لازم، از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ روزهای یکشنبه تا چهارشنبه به بخش کنسولی مراجعه و درخواست خود را تسلیم کنند.)

منبع: کجارو

عمارت کاخ موزه نیاوران تهران | آدرس کاخ موزه نیاوران

عمارت کاخ موزه نیاوران تهران | آدرس کاخ موزه نیاوران

کاخ موزه نیاوران - کاخ نیاوران در مجموعه باغ نیاوران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران واقع شده است. کاخ نیاوران در باغی درکنار روستای «گُرده وی» یا «گُرده به» که در نیاوران امروزی قرار داشت ساخته شد. این باغ در نیزاری درهمسایگی این روستا ایجاد شد. باغ ییلاقی فتحعلی‌شاه قاجار که در این نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعدها به نام «نیاوران» مشهور شد.

کاخ موزه نیاوران -مجموعه کاخ موزه نیاوران شامل؛ کتابخانه اختصاصی، کاخ نیاوران ، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران، مدرسه اختصاصی است.

کاخ موزه نیاوران - محمدشاه در باغ نیاوران بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین‌شاه قاجار” کاخ صاحبقرانیه ” را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد ” کوشک احمدشاهی” است.

کاخ کوچک فتحعلی شاه در باغ نیاوران در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران بجای آن ساخته شد. طراح بنا محسن فروغی بود که طرح خود را بیشتر از معماری ایرانی و تلفیقی از هنر پیش و پس از اسلام الهام گرفته بود.

کاخ نیاوران با مساحتی در حدود 9000 مترمربع در دو طبقه و یک نیم طبقه در باغ نیاوران واقع شده است. در ابتدا این کاخ را به عنوان محلی برای پذیرایی سلطنتی و اقامت میهمانان عالی رتبه دربار طراحی نمودند اما در حین عملیات اجرایی با اعمال تغییراتی در کاربری به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده او اختصاص یافت.

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸ مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه اندازی شد و یک سال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت. در سال های بعد موزه جهان نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.
کاخ و موزه صاحبقرانیه نیاوران :

ناصرالدین شاه در سال 1267 قمری دستور داد ساخت قصری را در دو طبقه شامل شاه نشین، کرسی خانه، حمام و 50-40 دستگاه خانه هر کدام شامل 4 اتاق و یک ایوان برای زنانش بسازند. او در سی و یکمین سال حکومتش خود را صاحب قران نامید و این کاخ را کاخ صاحبقرانیه نام نهاد. فرمان مشروطیت نیز در حیاط کاخ صاحبقرانیه، توسط مظفرالدین امضا شد. در زمان پهلوی دوم، فرح دیبا تغییراتی اساسی در قسمت‌های داخلی بنا و دکوراسیون آن ایجاد کرد و طبقه اول یعنی حوضخانه برای پذیرایی میهمانان و طبقه دوم به عنوان دفتر کار محمد رضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت.

از دیگر اتاق‌های این کاخ می‌توان به کرسی خانه، چایخانه، ظرفخانه، اتاق‌های بازی، بار و پذیرایی در طبقه اول و اتاق‌های مذاکرات، انتظار سفرا، منشی، هدایا، دندانپزشکی و استراحت محمدرضا پهلوی نام برد. همه درها و پنجره های چوبی این بنا به شکل ارسی بوده و با شیشه‌های رنگی تزئین شده است.

کاخ صاحبقرانیه در سال 1374 مرمت و در اردیبهشت سال 1377 به عنوان موزه بازگشایی شد.
کوشک احمدشاهی نیاوران :

این عمارت در اواخر دوره قاجار جهت خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران با مساحتی بالغ بر 800 متر در دو طبقه با سقف شیروانی بنا شد. از ویژگی‌های عمده این بنا تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سرتاسر نمای بیرونی آن است. آجرها از نوع منقوش قالبی با طرح‌های متنوع به رنگ نخودی است. ورودی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که به وسیله چندین پله از کنار حوض بیضی شکل پوشیده از کاشی، به کوشک منتهی می‌شود.

عمارت احمدشاهی در دوره پهلوی دوم مرمت و الحاقات جدیدی در آن صورت گرفت و مبلمان داخلی آن به طور کامل عوض شد تا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوی مورد استفاده قرار گیرد. طبقه همکف این عمارت شامل یک هال با حوضی از جنس مرمر در وسط می باشد و 6 اتاق و 2 راهرو در اطراف آن قرار دارند.

اشیاء تزئینی از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدایایی از کشورهای مختلف مثل هند، تابلوهای نقاشی و گوبلن و نشان ها و مدال‌ها در این فضا به نمایش در آمده است. همچنین ویترینی شامل اشیاء و سنگ‌های معدنی تزئینی، سنگی از کره ماه و چندین فسیل گیاهی و حیوانی در معرض دید قرار دارند.

نقش شیر و خورشید گچبری شده بر پیشانی دیواره ضلع شمالی ایوان کوشک احمد شاهی به چشم می‌خورد.

پس از انقلاب، در جریان حفاظت و مرمت این بنا، بخش پایین دیواره‌های آن نیز تعمیر شد و در اردیبهشت سال 1379 همزمان با هفته میراث فرهنگی این عمارت گشایش یافت.
موزه جهان نما نیاوران :

کاخ موزه نیاوران -جهان نما کامل ترین نامی است که برای نمایش آثار اهدایی به خاندان پهلوی و یا خریداری شده توسط آنان به بخش غربی کاخ صاحبقرانیه که در دهه پنجاه برای نگهداری این آثار آماده شده بود، داده شده است.

زیرا این آثار از فرهنگ های مختلف جهان در قالب شیئی تاریخی یا اثری هنری از هنرمندانی همچون پیکاسو، دالی، رنوار، گوگن، براک، که در تاریخ هنر مدرن جهان تاثیری ژرف به جای گذاشته اند و یا آثار هنرمندان ایرانی صاحب سبک همچون پرویز تناولی، حسین زنده رودی، سهراب سپهری، بهمن محصص در زیر سقف های آن کنار هم گردآوری شده اند و همچنین آثاری مانند تنگ سفالین مربوط به نیمه دوم هزاره اول پیش از میلاد از املش گیلان به همراه پیکره های مفرغی لرستان مربوط به هزاره دوم و اول پیش از میلاد به همراه اثری مفرغی «پیکره مرد ایستاده» از آلبرتو جاکومتی و سردیس بودا از سده دوم میلادی و آثاری از هنرهای آئینی “پیش کلمبیائی precolombien” و تمدن های مصر باستان، ویکوس vicus و موشیکای mochica پرو.
کاخ موزه نیاوران - باغ موزه کتیبه ها نیاوران :

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با همکاری پژوهشکده زبان و گویش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمایشگاهی از میراث مکتوب پیشینیان را برگزار کرده است. در این نمایشگاه تعداد 43 مولاژ از کتیبه های صخره ای شامل دوره تاریخی مادها به خط و زبان اوراتی، آشوری و آرامی متعلق به مناطق اهر و سراب، دوره تاریخی پارتی و ساسانی به خط و زبان های فارسی باستان، آکدی، عیلامی و آرامی تا اواخر دوره ساسانی و به خط شکسته پهلوی به چشم می خورد. از جمله این کتیبه ها می توان به کتیبه های شاپور و اردشیر در نقش رستم، کتیبه شاپور یکم در نقش رجب، کتیبه کرتیر در نقش رجب و … اشاره کرد.

باغ موزه کتیبه ها واقع در محوطه شرقی کاخ نیاوران در اردیبهشت ماه 1387 افتتاح شد و در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.
کاخ موزه نیاوران - خودروهای اختصاصی نیاوران :

خودروهای خاندان پهلوی نیز از آثار به جا مانده ای است که قابلیت نمایشی دارند. ایجاد موزه برای خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران می تواند نقش مهمی در پاسخ گویی به توقعات بازدیدکنندگان ایفا نماید.

ساخت موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران با هدف ساماندهی بخشی از آثار موجـود در مخـازن مجمـوعه، بهینه سازی سیستم حفاظت و نگهداری این آثار، قرارگیری خودروها در معرض دید عموم، ایجاد ارتباط نسل جوان با پیوندهای فرهنگی-تاریخی، گسترش فضاهای موزه ای مجموعه و ایجـاد امکان جذب مخـاطب بیشتـر در تیرماه سال 1391 به صورت رسمی به بهره برداری رسید.

کاخ موزه نیاوران > موزه خودروهای اختصاصی در یک طبقه با فضای 200 مترمربع، آثاری از قبیل خودروهای اختصاصی خاندان پهلوی، موتور سیکلت های کوچک متعلق به فرزندان پهلوی و ماکت های خودرو را در خود جای داده است.
کتابخانه سلطنتی کاخ نیاوران :

کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران در حدود سال 1355 شمسی در قسمت شمال شرقی مجموعه نیاوران در محیطی نسبتا دنج و همجوار با محل سکونت خاندان پهلوی در دو طبقه و یک زیرزمین با زیر بنای تقریبی 770 متر مربع احداث شد. معماری ساختمان توسط شرکت فرمان فرماییان و طراحی و ترکیب هوشمندانه شیشه و آیینه توسط هنرمند امریکایی Charles sevigny انجام پذیرفت. این طراحی دارای ویژگی های متمایزی در دکوراسیون داخلی می باشد. از آنجایی که فضای مورد بحث جهت استفاده شخصی و خصوصی در نظر گرفته شده، لذا از استانداردهای موجود کتابخانه ای بدور است.

همچنین وجود پیانو و لوازم صوتی در این مجموعه حکایت از استفاده فضا به عنوان اتاق موسیقی را می نمایاند. آثار هنری شاخص ازجمله مبلمان، مجسمه ها، تابلوهای نقاشی که در چیدمان داخلی بکار گرفته شده اند باعث گردیده که فضا بیشتر جنبه موزه ای خود را القا کند. از عناصر شاخص تزئینی – کاربردی کتابخانه، ترکیب حجمی بزرگی شامل 4356 استوانه شفاف است که روشنایی سقف کتابخانه را توسط روشنایی زیادی که در پشت آن قرار گرفته تامین می نماید.

آثار حجمی و تابلوهای نقاشی از هنرمندان ایرانی و خارجی شامل پرویز تناولی، مسعود عربشاهی، بهمن محصص، منوچهر یکتایی، محمد مدبر، سزار بالداجینی، دیه گو جاکومتی، آرنولدو پومودورو و پیر آرماندو فرناندز(آرمان) فضای داخلی را مزین نموده است.

مجموعه کتب چاپی موجود در کتابخانه اختصاصی بالغ بر 23000 جلد و حدود 16000 عنوان می باشد که مشتمل بر آثار فارسی؛ تالیفات فرهنگی، ادبی، اجتماعی، گزارشات و آمار و آثار خارجی شامل؛ دایره المعارف ها، دوره های تخصصی هنر، باستان شناسی و منابع تمدن و هنر ملل می باشد. در این میان سه رشته کتاب های مربوط به تاریخ ایران، ادبیات فرانسه، و هنر نقاشی از غنای بیشتری برخوردار است. چاپهای اول بسیاری از سفرنامه های بنام و معتبر خارجیان به آسیا و ایران دراین کتابخانه موجود است.

یکی از ویژگی های منحصر بفرد این کتابخانه که این فضا را مبدل به فضای موزه ایی نموده است وجود کتب اهدایی است که از سران کشورها و نویسندگان نامی به این واحد اهدا گردیده است. از جمله این افراد می توان به پروین اعتصامی، علی نقی وزیری، منوچهر آتشی، جان اف کندی، والت دیزنی، جواهر لعل نهرو، رولف بنی، گریشمن و امضا بسیاری از افراد سرشناس دیگر اشاره کرد.

از جمله دیگر آثار موجود در این کتابخانه می توان به مجموعه های خطی اشاره کرد و از بخش های دیگر کتابخانه کلکسیون آثار هنری است که مجموعه ای بیش از 350 تابلو نقاشی را شامل می شود. قدیمی ترین کتاب در مجموعه غیر فارسی کتابی است که توسط JOSEPHUS FLAVIUSدر مورد تاریخ قوم یهود در سال 1609 میلادی به زبان لاتین در پاریس به چاپ رسیده است. قدیمی ترین کتاب فارسی، دیوان حافظ به شرح سوری است که به ناصرالدین شاه قاجار اهدا شده است. این کتاب در سال 1252 شمسی (1873 میلادی) در لایپزیک منتشر شده است.

آدرس: تهران، میدان باهنر، مجموعه کاخ نیاوران

زمان: 9 تا 19

تلفن: 22282050-021

بهترین کوله پشتی برای مسافرت

بهترین کوله پشتی برای مسافرت

بهترین کوله پشتی برای مسافرت


بهترین کوله پشتی برای مسافرت کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده میشود به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوه نورد باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی(Back pack) نام دارد.

باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنا براین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن، دو مسله بسیار مهم است.

\"\"

انتخاب کوله پشتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این وسیله همراه همیشگی شما هستند. در چندین سال اخیر شرکت های معتبر جهان کوله پشتی هایی باکاربرد های مختلف، در ابعاد و سایز های مختلف طراحی کردند که کار کاربر را در انتخاب کوله مورد نظر، آسانتر کرده است.

کوله باید دارای پارچه ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب، کاور مخصوص ضدآب ، تسمه هایی با اسفنج نرم و قفل شونده برای شانه ها و کمر، با رگلاژ و عرض مناسب و همچنین باید دارای پشتی و زین داخلی استاندارد برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد، شانه ها و ستون مهره ها باشد تا صدمه جبران ناپزیری به کوهنورد وارد نشود.

انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :
یقینا شما برای خرید یک کوله پشتی، مشخصه و ویژگی هایی رو مد نظر دارید و براساس اون انتخاب نهایی خودتون رو میکنید.

ویژگی های مهم و تعیین کننده در هنگام خرید به صورت زیر است:


بهترین کوله پشتی برای مسافرت

جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)
جم یا همان لیتر کوله(حجم بار)
میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار)
نوع فعالیت یا برنامه
قیمت و مارک معتبر

جنسیت کوهنورد:
جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد و به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی میکنند. خانمها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز تر و ظریف تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثل women - lady - SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص میشود که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند از این کوله ها استفاده کنند.

کوله پشتی خانمها و آقایان


بهترین کوله پشتی برای مسافرت همانطور که میبینید کوله خانمها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانمها کوله بشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند این کوله ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آنها مناسب تر باشد.

کوله پشتی خانمها و آقایان


نوع برنامه یا فعالیت:
هنگام خرید یک کوله پشتی نوع برنامه های که قصد اجرای آن را دارید، مد نظر قرار بدهید. بدین منظور شرکت های سازنده کوله پشتی، برای فعالیتهای مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و ... .

کوله های طبیعت گردی: دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله هستن و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده که میشه اونرو جدا کرد و وقتی اطراف کمپ میخواید گشت و گذار کنید همراه ببرید.

کوله های طبیعت گردی


کوله های کوهنوردی: برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده و جیبهای کمتری در اطراف دارند.

خرید و نگهداری کوله پشتی کوهنوردی میلت Millet


کوله های فنی و آلپی: کشید ترین شکل رو دارند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین طراح در طراحی اونها برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ جایی رو در نظر گرفته.

کوله پشتی های کوهنوردی فنی و آلپی Lowe Alpine

کوله سنگ نوردی: کوله ای باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستهای سنگ نورد مانور بیشتری داشته باشند و سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

کوله پشتی های سنگ نوردی

کوله یخ نوردی: کوله ای کاملا ضد آب با ویژگی های کوله سنگ نوردی اما داری بندهای مخصوص جهت حمل وسایل یخ نوردی.

خرید و نگهداری کوله پشتی کوهنوردی

کوله غار نوردی: کوله ای بسیار کشیده و استوانه ای، با ظاهری بسیار ساده.

کوله پشتی های غار نوردی

کوله های مخصوص جهت برنامه های ویژه. مانند: امداد و نجات، شکار، پیمایش دره و جنگل، حمل کودک، پیمایش کویر و باربری.

البته برخی کمپانی های معتبر دارای کوله های اکسپدیشن هم هستند که مشخصات کوله های فنی رو دارند ، دارای وزن سبک تر و گنجایش بیشتر و در عین حال توان حمل وزنهای بسیار بالاتر را نیز دارند و به همین خاطر دارای قیمتهای بسیار بالایی هم هستند .

حجم کوله:
حجم یا همان لیتر، باریست که شما میخواید درون کوله قرار بدید. با این وجود میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر ویا اینچ مکعب بیان می شه. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب تعیین می شه، اما به دلیل قابل فهم بودن برای همه، آن را به واحد لیتر تبدیل کرده و بیان می کنند و اینکه بعضی وقتها میشنویم حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل، عددی مثل ۵۹.۸۳ شود و دقیقا حجم ۶۰ لیتر را به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال ۶۰ اعلام میشه. در کل این نکته مهمی نیست.

نکته مهم بعدی اینه که برخی کوله ها به خصوص شرکت های آمریکایی دارای سایز بندی small – medium – large در کوله هاشون هستند که بین این سایز بندی ها شاهد اختلاف یکی دو لیتر هستیم اما از اونجا که در ایران اکثرا محصولات کشورهای اروپایی در بازار موجوده، با این مسایل کمتر مواجه میشیم.

حجم مناسب، به عواملی مثل: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی داره که بسته به این عوامل، کوله ها اندازه و اشکال متفاوتی دارد.

حالا سوال اصلی که برای همه مون موقع خرید پیش میاد اینه که چه حجم کوله ای بخرم. اکثرا میدونیم که حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. باز هم همه میدونیم که کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم . با این حال یه راهنمای عمومی برای حجم مورد نیاز میتونه یه چیزی شبیه این باشه :

بهترین اسلحه برای شکار

بهترین اسلحه برای شکار

بهترین اسلحه برای شکار


سلاح دولول سوار ترک(یلدیز)که بصورت سهمیه ای همتوزیع میشه بپردازیم.
بهترین اسلحه برای شکار شرکت سازنده یلدیز تقریبا از سال ۱۹۶۰ هزارونهصد وشصت میلادی شروع به کار کرده و طی تحولی شگرف توانسته است

در میان رقبای خود یا به سهم خود کاری ثمر بخش را به نتیجه برساند.
تمامی قطعات این اسلحه ها در شرکت سازنده با دستگاهای مدرن و بعضی کنده کاری ها را به صورت دستی انجام می دهند
.
مشخصات سلاح

Gauge 12
Chamber 70-76mm
Barrel length 61-66-71 cm
Safety Manual
Trigger type Single selective with ejector
Choke Mobilchoke
Stock-for end Walnut
Weight 2.9 kg.


\"\"بهترین اسلحه برای شکار بر خلاف اسلحه های ترکی بی نام ونشان سلاح یلدیز را باید شاهکار اسلحه سازی ترکیه نامید.
همچنین یلدیز با در نظر گرفتن ذائقه مشتریان خود؛در ساخت طرحهای زیبا و شکیل نیز کوتاهی نکرده است
.
انصافا اگر کیفیت و قیمت را در هم جمع کنیم یلدیز هر دو گوی سبقت را ربوده است


معرفی سلاح دولول سوار ساخت روسیه (بایــــــــکال)


سلاح فوق قابلیت انتخاب ماشه را در صورت نیاز استفاده اولیه از لول بالا را دارد چون در شلیک اولیه این سلاح به صورت اتوماتیک لول پائین را شلیک کرده و سپس لول بالا را ولی اگر شما تمایل به شلیک با لول بالا هستید ابتدار عمل گلوله گذاری را انجام سپس قبضه را مسلح کنیدو انگشت شصتتان را پشت ماشه قرار داده و کمی به جلو فشار دهید که با انجام این عمل تغییر اعمال ضربه به لول بالا در آستانه انجام قرار خواهد گرفت.
بایکال دولول سوار روی هم دارای سه چوک متحرک می باشد که کارخانه با علامت گذاری روی هر قسمت آچارخور چوک نوع چوک را مشخص کرده که به صورت خط هائی اریب می باشد و چوک ها به ترتیب داری ۱ خط و ۲ خط و ۳ خط می باشند که تنگی چوک از ۱ به ۲ متوسط و ۳ چوک لوله یا همان سیلندر می شود
.
داخل لول های این اسلحه بوسیله کروم سخت اندود بسیار خوبی که هم ضد رطوبت و هم ضد سایش بوجود آمده از فشار باروت بر سرب می باشد بوده که حتماً در زمان تنظیف اسلحه این امر بر شما اثبات می گردد
.
بایکال قدرت تیراندازی در آب و هوای بسیار نمناک و بارانی و برفی را به سادگی دارا می باشد. چوب بچه قنداق و قنداق این اسلحه از تنه درخت گردو و بسیار محکم میباشد. ضربه گیر ته قنداق از لاستیک انعطاف پذیر و قوی می باشد البته با آرم خود کارخانه بایکال
.
قیمت این اسلحه هم در سهمیه دولتی ۲٫۵ میلیون و ازاد ان 6.5 میباشد.اسلحه بایکال با تحویل به درب منزل در کشورهای تحریم نشده ۶۴۰ دلار یعنی حدوداً ۷۰۰ هزار تومان است.


مدلهای مختلفی ازاین سلاح دربازارموجوداست تک ماشه دوماشه بابدنه نقره ای ویافلزی سیاه،باچوک ثابت ویامتغییر،با پوکه پران یابدون آن.ولی به نظربنده بهترین مدل آن جهت شکاردوماشه آن باپوکه کش معمولی است